. Včelaři Suchá Loz

Několik málo informací o základním včelím produktu – medu

Med je produktem včely medonosné, která sbírá nektar z květů nebo medovici ze stromů, obohatí je látkami z vlastního těla a ukládá v plástech, kde dozrávají v med. Z tohoto pohledu dělíme medy na květové (neboli nektarové), medovicové a smíšené.

Med obsahuje řadu pro organismus důležitých látek: organické kyseliny, aminokyseliny, bílkoviny, enzymy, řadu vitaminů (vitamin B1, B2, B6, B12, K, E, karoten), minerálních látek a stopových prvků (draslík, hořčík, mangan, měď, sodík, vápník, železo, fosfor). Med je také přírodním zdrojem jednoduchých cukrů (glukózy a fruktózy) ve vyrovnaném poměru. Tím se zásadně liší od složených cukrů - řepného či třtinového. Jednoduché cukry se totiž rychle vstřebají a organismus není zatížen jejich štěpením jako v případě cukrů složených. Proto je med především vhodný k výživě dětí, oslabených lidí, sportovců, osob v rekonvalescenci apod. Biologické působení medu je velmi rozsáhlé, proto by měl med patřit k základním složkám zdravé výživy nejen dětí, ale i dospělých.

Květové medy
mají vyšší obsah ovocného a hroznového cukru, jsou převážně světlé barvy a jsou bohatší na látky bílkovinné povahy. Mají jemnou chuť a obvykle rychle krystalizují. jsou vytvářeny z nektaru ukrytého v květech nebo vystaveného vnějšímu prostředí po dobu několika hodin - vykazují proto nejmenší možnost ekologického znečištění obsahují vyšší podíl monosacharidů (glukózy a fruktózy), jsou proto snáze stravitelné a umožňují rychlé energetické posílení organismu. Obsahují mnohem více pylu z jarního pylového spektra naší přírody - mikroskopickým rozborem se lze přesvědčit o přítomnosti velkého množství pylových zrn trnky aj. slivoní, pampelišky, řepky, jabloně a hlohu. Jsou proto vynikajícím přírodním zdrojem pylu (v pylových zrnech řepky jsou brassiny - látky s protinádorovými účinky, pravidelná konzumace medu s pylovým spektrem dané oblasti může snížit projevy pylových alergií, pylové preparáty jsou též prostředky pro léčení prostatických obtíží ...)

Medovicové medy
obsahují více propolisových látek (které působí baktericidně), minerálů a stopových prvků. Oproti květovým medům mají výraznější chuť a aroma, a proto jsou ve středoevropském prostoru dosud více ceněny. Jsou vytvářeny z medovice - šťávy rostlinných sítkovic přefiltrované trávicím ústrojím stejnokřídlého hmyzu - producentů medovice, jejich tmavá barva je způsobována podílem medovicových elementů z povrchu listů a jehlic (úlomků stélek řas a hub), kde je medovice včelami sbírána.Obsahují více složitějších organických látek rostlinného i živočišného původu - složitější cukry (dextriny), více řepného cukru, ale také méně vody, více enzymů a baktericidně působících látek. Obsahují jen málo pylu z letního pylového spektra naší přírody s rozdílným zastoupením podle různých oblastí a stanovišť včelstev (malá zbytková množství řepkového pylu, pyl jetele, slunečnice, heřmánku, kukuřice aj.), mají však významně vyšší obsah minerálních látek.Obsahují významně zastoupený selen, který jako antioxidant zvyšuje odolnost našich buněk proti volným radikálům zvyšujícím riziko nádorových transformací.

Smíšené medy
pocházejí ze snůšky nektarového a medovicového původu. Kombinace rostlinného pylu a medovicových látek dává vzniknout lahodné chuti těchto medů.

Rady pro spotřebitele:
krystalizace je přirozenou vlastností medu. Med lze ztekucovat bez porušení jeho biochemických vlastností šetrným krátkodobým ohřevem do 50 °C. K dlouhodobému uchování biologické hodnoty medu přispívá skladování při nižších teplotách (pod 15°C), bez přímého oslunění.