. Včelaři Suchá Loz

Rady ohledně medu

Který med je kvalitnější, květový nebo lesní?
Květové medy mají většinou světlejší barvu. Jsou snadno stravitelné díky vyššímu obsahu glukózy (hroznového cukru) a fruktózy (ovocného cukru), a tím vhodné jako vysoce hodnotný doplněk výživy dětí, rekonvalescen-tů, sportovců aj. Obsahují pylová zrna rostlin, na kterých včely sbírají nektar a obohacují tím med o významné látky přírodního charakteru s povzbuzujícími účinky (rostlinné hormony, éterické oleje, aromatické látky).Lesní medy jsou zpravidla tmavší, což způsobují rostlinná barviva obsažená v míze dřevin. V porovnání s květovými medy obsahují vyšší množství minerálních látek a stopových prvků.

Co je krémový med?
Krémový med je speciálně upravený včelí med. Při této úpravě je využita přirozená vlastnost květových medů – krystalizace. Výsledkem je plnohodnotný med krémovité konzistence, která se v průběhu času nemění. Med je zpracován bez zahřívání a bez jakýchkoliv přísad.

Proč některé medy krystalizují (cukernatí) hned po vytočení a jiné za měsíc nebo i později?
Květové medy krystalizují zpravidla dříve než medy lesní. Krystalizace květových je způsobena většinou vyšším obsahem glukózy, která má specifickou vlastnost vytvářet krystaly. V lesních medech je většinou vyšší obsah fruktózy a dextrinů, a tím mají nižší předpoklad ke krystalizaci a zůstávají delší dobu v tekutém stavu.

Znamená krystalizace medu jeho nižší kvalitu nebo její porušení?
Určitě ne! Krystalizace je přirozená vlastnost květových i lesních medů. Zkrystalizovaný med si uchovává všechny cenné látky a vlastnosti.

Může se zkrystalizovaný med rozehřívat, aniž by ztratil svoji hodnotu?
Krystalizovaný med v otevřené sklenici je možné zahřívat ve vodní lázni opatrně do 45 °C. Pozor na přehřátí medu nad 50 °C, tím by se zničily některé hodnotné látky, jejichž ztráta by měla negativní vliv na kvalitu medu.

Jak med uskladňovat?
Vysoký obsah cukrů v medu má samokon-zervační účinky. I přesto je nutné dodržovat určitá pravidla při skladování. Med skladujeme výhradně v uzavřeném obalu (sklo, keramika aj.) v suché tmavé místnosti při teplotě kolem 15 °C a relativní vzdušné vlhkosti 60 %. Negativně působí přímé sluneční paprsky.

Jak kvalitní je tuzemský med?
Tuzemský med je vysoce kvalitní a jeho význam po této stránce není u nás ještě doceněn. Díky velmi přísným hygienickým a veterinárním opatřením se řadí naše medy k nejkvalitnějším na světě. Zejména květový med je vhodný jako velmi hodnotný doplněk dětské výživy.

Kde nejlépe nakoupit med?
Přímo u včelařů nebo ve specializovaných prodejnách.

Tuzemský med:
neobsahuje žádné konzervační přípravky,řadí se mezi čisté přírodní produkty,odpovídá zdravé výživě,zvyšuje přirozenou odolnost organismu,hojně se využívá v lidovém léčitelství.