. Včelaři Suchá Loz

Další včelí produkty

Med s pylem a med s pylem a mateří kašičkou
Je používán k podpoře léčby nemocí jater a poruchy krvetvorby, únavového syndromu, při onemocněních infekčního charakteru. Blahodárně působí na kondici organismu, v období rekonvalescence či při snížení hladiny protilátek v těle. U mužů je med s pylem oblíbeným prostředkem ke zmírnění obtíží při zbytnění prostaty, doplněn mateří kašičkou u mužů podporuje sexuální výkonnost, u žen zmírňuje klimakterické obtíže a pomáhá zabraňovat osteoporose.

Med s propolisem
Lze s výhodou použít při podávání některých antibiotik k posílení jejich účinků, při prevenci a podpůrné léčbě u řady onemocnění, především virového charakteru - při nachlazení, kataru horních cest dýchacích, angin. Velmi dobrých výsledků bývá dosaženo jeho podáváním při žaludečních a duodenálních vředech.

Propolis
Je přírodní látka pryskyřičné povahy, kterou včely sbírají z různých rostlinných zdrojů a používají jako desinfekci na plástvích a v úle. V lidovém léčitelství bývá propolis oblíben v alkoholovém roztoku, ve kterém se mohou velmi dobře uplatnit přirozené vlastnosti propolisu - dokonale desinfikuje, ničí nebo brzdí růst některých bakterií, virů, kvasinek a plísní, dovede místně tlumit bolest a příznivě ovlivňuje charakter protilátkové odpovědi organismu.

Propolis - látka rostlinného původu - směs pryskyřic určená k ochraně zranitelných růstových zón rostliny. Chemicky jde o složitou směr 120 - 140 látek, jejich vzájemný poměr je nestálý a proměnný (záleží na rostlinném druhu, z kterého je propolis získáván). Tato nestálost složení brání širšímu využití ve farmacii. Propolis má výrazně desinfekční účinky, čehož včely využívají. Pro použití v lidovém léčitelství je známo několik aplikačních forem - surový propolis, propolisová tinktura mast, čípky, spray. Pozor na alergii po použití propolisu - před používáním je nutno provést 2 dny za sebou kožní test. Vhodné spíše jen pro zevní použití, ve složitějších případech doporučujeme vždy konsultovat s lékařem. Propolis nesmí užívat alergik, pacient s těžkým srdečním onemocněním. Pozor - pokud někdo užívá propolisovou tinkturu vnitřně, nesmí v žádném případě mít nemocná játra nebo slinivku břišní!

Mateří kašička
Je produktem hltanových žláz včel, které ji používají k výživě včelí matky - královny.

Mateří kašička obsahuje minerální látky, bílkoviny, pyrimidiny, množství aminokyselin, peptidů, enzymů, hormonů, vitamínů a dalších biologicky účinných látek. Mateří kašička - výživná látka s poměrně značným hormonálním působením. Proto není vhodné podávat dlouhodobě, ale spíše jen 1 - 2 x ročně ve formě léčitelských kůr. Přírodní mateří kašička - ihned ke konzumaci v množství 2 hrachů, krátkodobá konzervace v mrazničce ve stříkačce z um. hmoty, jinak lze konzervovat v medu (ne více než 3 váhová % !), v medovině. Výhodná pro léčitelské kůry je lyofylisovaná mateří kašička -- 20 ampulí (ob den jedna) na jednu kůru. Vhodné tam, kde je narušena rovnováha v organismu - nervová onemocnění, roztroušená skleróza, vleklé onemocnění jater, stavy vyčerpání, duševní strádání (ztráta partnera). Nikdy nepodávat u nádoru prsu, dělohy nebo vaječníků, lidem alergickým na mateří kašičku a těhotným.

Farmakologické účinky mateří kašičky jsou velmi široké, je znám její velmi zásadní vliv na krvetvorbu, obnovu hojících se tkání, vliv na životaschopnost spermií, regulační vliv na centrální nervový systém, endokrinně regulační vliv na metabolismus bílkovin i některých protilátkových systémů atd. Mateří kašička také snižuje hladinu cholesterolu, krevní tlak, stimuluje kostní dřeň - je tedy velmi vhodná k vnitřnímu použití při snaze získat vyšší fyzickou, ale také sexuální výkonnost. Velmi vhodné je její použití u celkové sešlosti, asthenie, stavů po operaci, v rekonvalescenci zejména po virových onemocněních, při přepracování, ke zpomalení projevů stárnutí a zejména k posílení imunitního systému organismu. Kožní vředy a přeleženiny, regenerace jizev, kontaktní dermatózy, xerodermie a akné, nehtové regenerátory, neurastémie, nechutenství, nespavost, rekonvalescence, astma, hepatitidy - ochranný vliv na regenerační schopnost jaterního parenchymu při dlouhodobém podávání antibiotik, pankreatidy, chybný krevní obraz, dna, ateroskleróza - působením na snižování hladiny cholesterolu i krevního tlaku (zůstává neověřeno), nemoci ledvin, žaludeční i dvanáctníkové vředy, insuficience pohlavních žláz, antivirózní preventivní účinek proti chřipkovým virům - imunomodulační efekt - včetně pozitivního efektu při léčbě leukémie.

Pyl
Opět látka rostlinného původu - samčí zárodečné orgány rostlin. Pro včelu je to bohatý zdroj bílkovin. Pylová zrna jsou kryta tuhou blanou, kterou nenaruší ani trávicí šťávy. Lze je zpřístupnit využití jen fermentací (mléčným kvašením). Vhodné pro rekonvalescenci po těžkých úrazech, operací, po duševních úrazech, u chorob centrálního nebo periferního nervstva (stavy po mozk. cévních příhodách, obrny perif. nervů po úraze), u neprospívajících dětí. Nikdy nepodávat nemocnému s nádorovým onemocněním, pacientům s onemocněním ledvin, těhotným (hrozí zatížení ledvin).

Vosk
Vzhledem k poměrně vysoké kontaminaci vosku rezidui léčiv proti varroáze se nedoporučuje využití jiného než tzv. ekologického vosku (vosk z divoké stavby bez mezistěn z neošetřených včelstev).

Včelí jed
Látka s pronikavým účinkem na nervovou soustavu a krev, po mnohočetném pobodání může dojít k tzv. přeladění organismu a zlepšení chronických chorob. Zdravý dospělý člověk v dobré kondici snese až 200 žihadel najednou. Normální reakce po bodnutí - bolest, otok a zarudnutí až do velikosti 2 mužských dlaní. Pozor na alergiky - zde i jedno žihadlo může ohrozit život. Upozorňuji na častou záměnu alergické a normální nebo hysterické reakce - alergická reakce je typická s celkovými projevy mimo místo vpichu. Rozhodují kožní testy a vyšetření u alergologa.